Nasza kuchnia, to jeden z najbardziej interesujących Was tematów w moich social mediach. Za każdym razem, gdy pokazuję na instagramie choćby jej mały fragment, mam mnóstwo pytań o fronty, czy blaty. Wpadłam na pomysł, aby stworzyć dla Was post inspiracyjny właśnie o kuchniach i możliwościach aranżacyjnych, jakie daje nam IKEA, bo to właśnie w IKEA, dobrych kilka lat temu, zamawialiśmy meble wraz z całym sprzętem. :)
IKEA przekonała nas do siebie szeroką gamą mebli i frontów kuchennych, które można indywidualnie dopasowywać do swoich potrzeb. Na stronie IKEA znajdziecie:
- bardzo fajny poradnik Jak kupić kuchnię w 4 prostych krokach, z licznymi poradami i bardzo fajnymi rozwiązaniami w postaci inspiracji – TUTAJ.
- narzędzie do samodzielnego planowania kuchni, a następnie samego zakupu kuchni – TUTAJ.
- jeśli nie czujecie się na siłach, możecie zlecić planowanie kuchni specjalistom za pomocą zdalnego planowania wraz z wymiarowaniem.
- aby na końcu skorzystać z usługi dostawy i montażu całej kuchni, łącznie ze sprzętem AGD, wycinaniem blatu, podłączeniami elektryki i hydrauliki i całą resztą. :)
Obecnie można skorzystać z planowania przez internet, ale najlepiej swoją kuchnię marzeń zaprojektować samemu z wykorzystaniem narzędzia do planowania, które udostępnia IKEA – znajdziecie je TUTAJ.
Przechodząc do meritum, czyli tego co nas wszystkich najbardziej interesuje. System METOD w IKEA, to ogromny wybór kolekcji frontów w przeróżnych stylach – myślę, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Od wielbiciela minimalistycznych wnętrz, przez bardziej klasyczne rozwiązania, aż po te ciepłe i przytulne. Błyszczące, matowe, drewniane, w przeróżnych kolorach i z pięknymi uchwytami do wyboru. :)
SERIE/FRONTY:
W skład serii METOD wchodzą kolekcje: VOXTORP, ASKERSUND, EKESTAD, BODBYN, SÄVEDAL, HITTARP, RINGHULT, VEDDINGE, KUNGSBACKA, TORHAMN, LERHYTTAN, GREVSTA, HÄGGEBY (inspiracje z ich wykorzystaniem zobaczycie w dalszej części).
Fronty wykonane są z naturalnego, litego drewna, forniru, ale również w niektórych seriach, np. KUNGSBACKA, BODARP, wykorzystywane są materiały z odzysku. Warto wspomnieć tutaj o możliwości wymiany frontów w systemie METOD – gdy kuchnia nam się znudzi, wystarczy wymienić fronty i odmienić wizualnie całe wnętrze. Taka zmiana jest możliwa stosunkowo niewielkim nakładem sił i środków. :)
GWARANCJA: na szafki kuchenne IKEA daje aż 25 lat bezpłatnej gwarancji i w tej kwestii jest bezkonkurencyjna! :) sprzęt AGD zakupiony w IKEA, objęty jest 5 letnią gwarancją.
A teraz słów kilka o możliwościach jakie daje system METOD: Szafki METOD możecie kupić w różnych wymiarach i konfiguracjach, dzięki czemu bardzo łatwo dostosujecie je do swoich potrzeb.
Meble z IKEA służą nam świetnie już dobrych kilka lat i z mojej perspektywy i doświadczenia, zapewniam Was, że METOD jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich szukających pięknych i niezawodnych jakościowo mebli kuchennych.
Możecie wybierać spośród szafek stojących o wysokości obudowy 80 cm + 8cm nogi i kształt cokołów do wyboru + blat. Dostępne szerokości szafek stojących to: 20, 30, 40, 60 i 80 cm oraz narożne stojące 88x88x80 cm wys. oraz 128x68c80 cm wys. Jak widzicie projektowanie kuchni z takimi wymiarami jest bardzo ułatwione.
Dodatkowo znajdziecie w ofercie szeroki wybór drzwi, szafek do zabudowy AGD. Szafki METOD dostępne są w szerokości 20, 30, 40, 60, 80, 100 cm oraz wisząca 68×68 i do wyboru 4 wysokości (40, 60, 80, a nawet 100 cm! przy czym 30tka nie występuje w wysokości 40 cm i 100 cm)). Możliwość budowania pod sufit nawet bardzo wysokich wnętrz: 1 drzwiami można zamknąć dwie szafki, np. drzwiami o wysokości 100 cm dwie szafki 40+60 cm. Super sprawą jest również fakt, że jednymi drzwiami otwieranymi do góry, można zamknąć dwie szafki wiszące obok siebie, np. 60 + 80 cm. Tylko system METOD ma tak nawiercone dziurki, że to możliwe. IKEA posiada również spory wybór szafek cargo: karuzele szafek narożnych, czy wysuwane kosze i inne szuflady. :)
Szafki lodówkowe do wysokiej zabudowy mają wysokość 140, 200, 220 cm, ale są również nadstawki o wys. 40cm i 60 cm. Fajną sprawą jest to, że do lodówki podblatowej potrzebne są TYLKO drzwi – nie umieszcza się jej w szafce. Jest też duży wybór paneli maskujących i listew dekoracyjnych oraz obudów, szyn, nóg i cokołów. :)
Dostępne wysokości szuflad to 10+10 cm, 20cm , 40cm. Szuflady są estetycznie wykończone i mają białe boki. Możecie wybierać również spośród pięknych uchwytów, tylko spójrzcie.
uchwyty: ENERYDA, BAGGANÄS, KALLRÖR, gałka BAGGANÄS, uchwyt skórzany ÖSTERNÄS, drugi uchwyt BAGGANÄS, drugi uchwyt skórzany ÖSTERNÄS, uchwyt HISHULT, uchwyt HACKÅS
BLATY:
Kolejnym ważnym aspektem kuchni są blaty. Bardzo często dostaję pytania o to jak po tylu latach sprawdza mi się mój blat. Mój wybór padł na drewniany blat KARLBY – połączenie litego drewna i okleiny. Obecnie IKEA nie ma w sprzedaży blatów wyłącznie z litego drewna z uwagi na dbałości o środowisko, nie wycinanie lasów. Na stronie IKEA znajdziecie informację: Chcemy, aby od 2020 roku całe drewno wykorzystywane w produktach IKEA pochodziło ze źródeł zrównoważonych, czyli certyfikowanych lub recyklingu.
Mój blat to blat z grubego forniru dębowego. Sprzedawany jest w kawałkach, które możecie odpowiednio dociąć. Długość: 186 cm, Głębokość: 63.5 cm, Grubość: 3.8 cm. Nam wszystko wykonała ekipa montażowa – docięcie, wycięcie dziur na zlew, czy płytę gazową, łączenie blatów. Po 8 latach użytkowania sprawuje się na prawdę świetnie. :) Często mam pytania, czy nie zrobił się ciemniejszy, zwłaszcza przy zlewie. Czy woda nie sprawiła, że stracił na uroku. Absolutnie nie! Najważniejsze to pamiętać o regularnym olejowaniu raz na rok, półtorej. Choć przyznam się Wam szczerze, że robiliśmy to znacznie rzadziej. ;) Jeśli pojawi Wam się jakaś rysa, nie musicie się martwić, bo zawsze można potraktować ją papierem ściernym przed olejowaniem. :)
W IKEA możecie wybierać spośród blatów z litego drewna, fornirowanych, kwarcowych czy laminowanych. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Tylko spójrzcie.
blat na wymiar SKOGARP, SÄLJAN, PINNARP, drugi SÄLJAN, trzeci SÄLJAN, czwarty SÄLJAN, KARLBY, EKBACKEN, drugi EKBACKEN, trzeci EKBACKEN, BARKABODA
DOPEŁNIENIE KUCHNI:
Super sprawą jest fakt, że w jednym sklepie możecie urządzić całe wnętrze, łącznie z organizerami do szafek, sprzętem AGD, oświetleniem, pięknymi wózkami na kółkach, wolno-stojącymi barkami, czy otwartymi, ściennymi półkami i wieszakami, do przechowywania przedmiotów, które wprowadzą niepowtarzalny klimat do Waszego wnętrza. Poniżej stworzyłam dla Was kuchenny moodboard z akcesoriami i dodatkami, na które moim zdaniem warto zwrócić uwagę. :)
kosz RISATORP, taca na noże VARIERA, bateria kuchenna INSJÖN, garnek z pokrywką SENIOR, wózek RÅSKOG, półka ścienna VADHOLMA, wyspa kuchenna TORNVIKEN, piekarnik z wym. obiegiem powietrza MATTRADITION, torba siatka KUNGSFORS
DETALE:
Kolejny ważny aspekt kuchni METOD to detale, czyli wszystko to co znajdziecie i kupicie do wnętrza szafek. Dzięki szerokiej gamie wkładów i podziałów do szafek (na sztućce, garnki, pokrywki, specjalny system do segregacji odpadów, przegródek na przyprawy itp.), możecie spersonalizować sobie Waszą kuchnię zgodnie z tym czego oczekujecie i potrzebujecie. :) Warto zaznaczyć również istotną rolę oświetlenia – tutaj również macie mnogość rozwiązań, a oświetlenie jest dopasowane wielkością do szafek. IKEA zadbała tutaj o wszystkie detale. Wszystkie kable, dzięki konstrukcji mebli, schowane są za tylną szafek.
SPRZĘTY:
W IKEA dostaniecie pełny asortyment sprzętów AGD, od lodówek, piekarników, przez płyty gazowe i elektryczne, aż po okapy, zlewy, baterie kuchenne, a wszystko w różnych stylach: od tych nowoczesnych, przez klasyczne, aż po takie w klimacie retro. Możecie wybierać też spośród różnych kolorów: złoto, klasyczne srebro, czy czerń. Co szczególnie mnie ujęło to fakt, że sprzęty są idealnie dopasowane stylem, ale również kolorem do frontów (np. BODBYN kremowy i kremowe sprzęty).
INSPIRACJE I OMÓWIENIE:
A teraz zobaczcie, jak rozwiązania dla kuchni IKEA wyglądają w praktyce:
kuchnia askersund
Ta kuchnia to przykład tego jak pięknie wygląda kuchnia, gdzie można zauważyć mocny kontrast pomiędzy blatem a kolorem frontów. Czarne akcenty, sprzęt agd i lampy nad blatem dodają wnętrzu charakteru.
kuchnia bobdyn
Od lat wzdycham do szarych frontów – elegancja i prostota, a jednocześnie z przyjemnością patrzy się na całość. Mamy tutaj pięknie wykorzystaną przestrzeń zarówno pod jak i nad blatem. Kocham otwarte półki, a te nad zlewem jedna nad drugą aż cieszą oczy. :)
kuchnia ekestad
Drewno, ciepło, przytulność. w połączeniu z bielą i szarościami – coś fantastycznego! Gdybym miała projektować kolejną kuchnię, kto wie, czy nie wyglądałaby właśnie tak. Istotną kwestią przy projektowaniu kuchni jest również to, jaki rodzaj szafek, szuflad wybierzecie. Ja zawsze na dole stawiam na szuflady wysuwane, są droższe od zwykłych półek, ale wierzcie mi warto! Są również dużo bardziej praktyczne i wygodniejsze w użytkowaniu. :)
kuchnia lerhyttan
Tutaj coś dla wielbicieli black&white :) Jak widać na tym przykładzie nawet na małym metrażu można bardzo fajnie wykorzystać przestrzeń. Swoją drogą widzicie tą przepiękną retro baterię? Coś pięknego! To INSJÖN. :)
kuchnia ringhult
Biel, szarości, drewno, szkło, rośliny – kwintesencja skandynawskiego stylu w najlepszym wydaniu. Długie lampy z dekoracyjnymi żarówkami, powieszone nad blatem dodają wnętrzu charakteru. Piekarnik i mikrofalówka w zabudowie na odpowiedniej wysokości – uwielbiam! Grunt to wygoda użytkowania, prawda? :) Rozplanowanie sprzętu AGD w kuchni to również jeden z ważniejszych elementów projektu. Umiejscowienie płyty, zlewu, to wszystko ma znaczenie. Dobrze, gdy płyta jest w niedalekiej odległości od zlewu, aby bez problemu można było szybko przenieść gorący garnek i odcedzić makaron. Ciąg komunikacyjny musi być zachowany.
Kolejna istotna kwestia? Otwieranie lodówki! Uchwyt musi być po właściwej stronie, a drzwi powinny otwierać się tak, aby było nam wygodnie sięgać po wszystko ze środka kuchni. :)
Pamiętajcie kochani, że teraz, gdy sklepy są zamknięte, a zdrowie jest najważniejsze, możecie zamawiać wszystko online z dostawą do domu. :) Mam nadzieję, że ten post przyda się Wam przy planowaniu i projektowaniu Waszej wymarzonej kuchni. :) Ściskam ciepło!
Ania
Bardzo fajny wpis!:) Tez mam kuchnie by Ikea i korci mnie czasem, zeby zmienic fronty😂 Musze tez dokupic jedna szafke na blat, ale moich frontow juz nie ma:( (takich samych jak Twoje – biale, z rowkami nie pamietam nazwy). Co moze pasowac do nich? Moze witrynka z bialymi ramkami i szuflady na dole?
Autor
hej hej :) niestety z tym starym systemem może nie być to takie łatwe. Najlepiej chyba zapytać bezpośrednio w IKEA u specjalistów od kuchni. taka witrynka byłaby piękna :)
Mam kuchnię z ikea i jest bardzo solidna. Jesteśmy bardzo zadowoleni, jakością. Każdemu mogę ja polecić. Pozdrawiam
Autor
Ja jestem tego samego zdania :) mamy od lat i nawet blaty drewniane pięknie się trzymają :)
Mam kuchnię z ikea od ponad pół roku i jestem zachwycona jakością i wizualnie. Piękna jest 😊 jeszcze musze popracować nad dodatkami 😊 Pozdrawiam
Autor
super! wcale mnie nie dziwi Twoja opinia :) samych przyjemności z korzystania i powodzenia w dekorowaniu, bo to właśnie dodatki nadają klimat :)
Uwielbiam wszelkie propozycje mebli i dodatków kuchennych głównie ze względu na to, że sama nie mam aż takiego zmysłu wnętrzarskiego :) Lubię podglądać sobie to tu to tam i czerpać garść inspiracji :)
Marzy mi się już nowa kuchnia bo moja mi się znudziła..ale póki co remontujemy balkon i malujemy całe mieszkanie :-) pozdrawiam ciepło Aniu.
Cudownie się to prezentuje. Dokładnie mój styl i jak będę wreszcie mieć własne mieszkanie to właśnie tym będę się sugerować. :)
Wow, kopalnia inspiracji, dzięki :D Moim typem zdecydowanie jest kuchnia Ekestad. Uwielbiam takie drewienko :)
Super zdjęcia! Szafki kuchenne – klasa. Szczególnie podoba mi się ostatnia aranżacja, uwielbiam styl skandynawski. :)
kuchnie Ikei nie są złe, ale ja i tak wolę kuchnie na wymiar, bo przynajmniej wszystko będzie idealnie dopasowane, a nie że trzeba potem coś przestawiać, skracać, docinać
Mam kuchnię Faktum jakościowo super ale niestety już nie poszaleję że zmianami. Czy ktoś próbował łączyć Faktum z Metod? Myślałam o dokupieniu/wymianie górnych szafek ale nawet głębokość Metod i Faktum jest różna ☹️
Ja nie przychodzę często do Ikei, ale jak już idę to masa pieniędzy znika :) Nie mogę się oprzeć tym dodatkom i dekoracjom.
Najbardziej podobają mi się białe z połyskiem :)) chyba dzięki temu odbiciu kuchnia nabiera nowości i elegancji.
Bardzo fajne rozwiązanie. Rzeczywiście spory wybór.
Bardzo fajny artykuł! A jak z jakością mebli z Ikei? Są trwałe?
Jesteśmy na etapie wyposażenia kuchni u nas w biurze i właśnie chcieliśmy skorzystać z IKEA bo ma mega dużą rożnorodność i meble dostępne od ręki, plus fajne systemy. Tylko jeszcze ten projekt musimy dopracować bo jakoś za dużo się tam dzieje, mam wrażenie, że jest tam dużo “zapchaj dziury”a kuchnia kojarzy mi się z totalną harmonią i symetrią :)
Mam kuchnie sprzed 8 lat z Ikea najprostrza jaka może być i jakość jest naprawdę ok. W tym roku kupowałam 2 szafki kuchenne słupy do montarzu w jadalni na zbędny w kuchni sprzęt i inne dodatki typu zastawa obrusy itp. Jakość beznadziejna dużo gorsza niż starych mebli. Przy montarzu fachowcom z Ikea pękła podstawa dolna po wkręceniu śrub. Szafka poszła do reklamacji wymienili na nową i co z tego po zmontowaniu całości i obciążeniu półek mimo że jest mniejsze niż w starych szafkach w kuchni powoduje ugięcie półek i rozpychanie bocznych ścian szafki. Ogólnie jestem niezadowolona z jakości tych mebli i obecnie poszukuje zamiennego rozwiązanie lub materiałów z których można byłoby zrobić szafę w jakiejś rozsądnej cenie.